piątek, 21 październik 2016 12:46 | Aktualności Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia

 

 

 

„Różowy Październik” - czyli  miesiąc profilaktyki raka piersi

 

      Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. W Polsce każdego roku rozpoznaje się ponad 13 tys. nowych zachorowań na raka piersi, a 5 tys. kobiet umiera. Największą przeszkodą w walce z tą chorobą, jest jej późna wykrywalność. Niestety, Polki często zapominają o samobadaniu piersi. Dlatego właśnie październik jest miesiącem poświęconym na informowanie kobiet o metodach zapobiegania chorobie, a także możliwościach, jakie niesie współczesna medycyna w walce z nowotworem. Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. różowy październik) celebrowany jest na świecie od 1985 roku.

      Rak gruczołu piersiowego jest nowotworem o długiej fazie przedklinicznej, objawia się po latach utajonego wzrostu, najczęściej, gdy guz jest już duży, wyczuwalny bez trudu lub są przerzuty, które dają inne objawy. W zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie.

      Najwięcej zachorowań wykrywa się u kobiet między 50 a 70 rokiem życia, dlatego kobietyw tym wieku powinny poddawać się badaniom mammograficznym co dwa lata. Problem raka piersi dotyczy jednak kobiet w każdym wieku, dlatego już u nastolatek należy zadbać o profilaktykę i edukację, wyrobić u młodych dziewczyn nawyki dbania o swoje zdrowie, comiesięcznej samokontroli piersi i kształtować świadomość prozdrowotną.

      Rak piersi jest chorobą, na którą chorują także mężczyźni. Wprawdzie zapadalność na tę chorobę u płci męskiej jest stokrotnie mniejsza niż u kobiet, ale z reguły choroba jest wykrywana w zaawansowanym stadium.

      Nie jest znana bezpośrednia przyczyna powstawania nowotworów złośliwych piersi, ale wiadomo, że określone czynniki mają wpływ na jego powstawanie i rozwój:

  1. Wiek - zagrożenie rośnie wraz z wiekiem, szczególnie po menopauzie.
  2. Czynniki genetyczne - bardziej narażone są kobiety, u których występował rak piersi
    u krewnych pierwszego stopnia (matka, siostra), szczególnie, gdy zachorowanie wystąpiło w okresie przed przekwitaniem. Rak piersi uwarunkowany genetycznie stanowi do 10% wszystkich jego postaci.
  3. Otyłość - zwiększa ryzyko nowotworu, ale dopiero po menopauzie.
  4. Nieprawidłowe odżywianie z dużą ilością tłuszczów, cholesterolu.
  5. Cukrzyca, nadużywanie alkoholu, czynniki hormonalne.

      Objawy, które powinny skłonić kobietę do wykonania badań specjalistycznych to : zmiana wielkości lub kształtu piersi, ból piersi, twarde guzki piersi, wystąpienie „skórki pomarańczowej” na ograniczonej powierzchni skóry, zniekształcenie brodawki sutkowej lub jej otoczki, zmiany w obrębie brodawki (owrzodzenie, wciągnięcie, wydzielina), stwardnienie i powiększenie węzłów chłonnych w okolicy pachy. Należy pamiętać, że zmiany te prawie zawsze są niebolesne. Wczesne wykrycie raka sutka i wdrożenie odpowiedniego, specjalistycznego leczenia, bardzo często może doprowadzić do wyleczenia. Do istotnych czynników wykrywania zmian w piersi należy samobadanie kobiet, okresowe badania obrazowe (USG piersi oraz mammografia).

 

ZAPAMIĘTAJ :

NIE KAŻDA ZMIANA W PIERSI JEST NOWOTWOREM ZŁOŚLIWYM,

ALE KAŻDA WYMAGA DIAGNOZY SPECJALISTY !

 

 

 

 

© 2006 - 2019 PSSE w Gdańsk.

Unikalnych wizyt: 2241936

realizacja: Nabucco