FOTORELACJA

 

Za nami obchody

Światowego Dnia Rzucania Palenia i Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach.

 

 

 

W dniach  17 i 18 listopada 2016r. w dwóch przychodniach zdrowia w Gdańsku tj. przy ul Wałowej 27 i ul. Gościnnej 8 Pracownicy Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia wykonywali badania tlenku węgla w wydychanym powietrzu z płuc i pomiary ciśnienia tętniczego. Udzielali porad dietetycznych z zakresu zdrowego odżywiania oraz zajmowali się dystrybucją ulotek i materiałów edukacyjnych  na temat Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach, szkodliwości palenia tytoniu, profilaktyki grypy, HIV/AIDS oraz profilaktyki uzależnień od  alkoholu, dopalaczy i narkotyków.

  Największym zainteresowaniem jednak cieszyły się pomiary tlenku węgla w wydychanym powietrzu z płuc, wykonywane specjalnym urządzeniem medycznym tzw. smokelyzerem.

Tlenek węgla (CO) inaczej zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezwonnym i bezbarwnym. W otoczeniu powstaje wskutek niedokładnego spalania wielu paliw ( drewna, węgla, gazu), niesprawnych pieców i braku właściwej wentylacji. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika również z faktu, że CO jest zupełnie niewyczuwalny dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy i następnie jest wchłaniany do krwioobiegu.  Tlenek węgla jest również jednym z głównych składników dymu tytoniowego. W czasie palenia papierosów dochodzi do  całkowitego spalania tytoniu, co powoduje, że 1-5% wdychanego dymu stanowi tlenek węgla (CO). W układzie oddechowym człowieka CO wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka.Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzenie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenie mózgu i innych narządów, następstwem tego może być nawet w krańcowych przypadkach śmierć. 

         Z pomiarów tlenku węgla  w wydychanym powietrzu z płuc podczas akcji zorganizowanych przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku skorzystało 80 osób.

 

 

© 2006 - 2019 PSSE w Gdańsk.

Unikalnych wizyt: 2259208

realizacja: Nabucco