Światowy Dzień Zdrowia

07.04.2017 r.

pod hasłem „Depresja – porozmawiajmy o niej”

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest corocznie 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest depresja.

Depresja jest stanem charakteryzującym się przede wszystkim pogorszeniem nastroju, zmniejszeniem energii i aktywności, a także zainteresowań. Aby rozpoznać depresję, wymienione wyżej cechy muszą osiągnąć natężenie istotne klinicznie.

Najczęściej zauważane i wymieniane przez chorych w gabinecie, a także najistotniejsze w rozpoznaniu są takie objawy jak:

  • nastrój smutku, żalu, obojętności – poczucie zmęczenia, utraty energii (nic mi się nie chce, nie mogę ukończyć zaczętej czynności)
  • izolowanie się od otoczenia, porzucenie zwykłych kontaktów
  • brak zainteresowania tym, co zawsze pociągało, a także ważnymi obowiązkami
  • drażliwość, wpadanie w gniew, płaczliwość, frustracja – ciągłe niezadowolenie
  • objawy z ciała: bóle głowy, wzrost lub brak apetytu i wzrost lub spadek wagi, spadek libido
  • zaburzenia snu
  • w sferze myślenia: poczucie winy – przypominanie sobie dawnych błędów, złych wyborów życiowych, poczucie małej wartości, bezwartościowości własnego życia, brak nadziei, myśli samobójcze
  • pogorszenie funkcji poznawczych – niezdolność do skupienia uwagi, wytrwania przy czynnościach wymagających wysiłku intelektualnego.

Coraz częściej wskazuje się na współwystępowanie chorób cywilizacyjnych i depresji ze względu na wspólne tło immunologiczne[1]. Zarówno osoby chore na depresję znajdują się w grupie ryzyka chorób somatycznych, jak i na odwrót. Choroby, które mogą wskazywać na ryzyko wystąpienia depresji, to m.in. choroba wieńcowa, cukrzyca, stan po udarze mózgu, choroba nowotworowa, niedoczynność tarczycy a także w szczególnych okresach życia np. po porodzie, w menopauzie, a wieku podeszłym bywa mylona z otępieniem.

Oprócz leczenia farmakologicznego istotną częścią procesu terapeutycznego jest uczestniczenie w psychoterapii. Ma ona duże znaczenie, aby złagodzić trudności w radzeniu sobie z problemami, co bywa jednym z czynników mogących wywołać depresję.

Zachęcamy do zapoznania się kampanią przygotowaną przez Światową Organizację Zdrowia:

http://who.int/campaigns/world-health-day/2017/en/

http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=186&wid=12&wai=&year=&back=%2F

 --------------------------------------------------------------------------

[1]https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/016/004/original/46-48.pdf?1472560287 [dostęp: 29.03.2017r.]

 

 

Ostatnio dodane:

Archiwum

© 2006 - 2020 PSSE w Gdańsk.

Unikalnych wizyt: 2288573

realizacja: Nabucco