Europejski Dzień Walki z Czerniakiem
W dniu 12 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Wywodzi się on z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Tymczasem, usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana pozwala na pełne wyleczenie aż 80% chorych, dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie.
Z roku na rok rośnie liczba osób, które chorują na czerniaka. Według Stowarzyszenia Euromelanoma, co roku na świecie wykrywanych jest 200 tys. nowych przypadków czerniaka. W Polsce co roku odnotowuje się około 50.000 przypadków nowych zachorowań na różne nowotwory skóry, z czego ponad 2.500 nowych zachorowań na czerniaka. Średnio co 10 lat liczba ta się podwaja. W ostatnich 20 latach zachorowalność na ten typ raka skóry wzrosła w naszym kraju aż trzykrotnie. Powodem tego może być moda na opalanie.
Aby uchronić się przed czerniakiem należy: - całkowicie zrezygnować z solarium, - używać kremów z wysokim filtrem, - stosować odzież wierzchnią, kapelusz, okulary przeciwsłoneczne z filtrem, - nie opalać się w godzinach, w których promieniowanie jest największe (10-16), - odpoczywać w cieniu.
Pamiętaj!
Podczas samobadania skóry należy kierować się zasadą ABCDE:
- A (asymmetry) oznacza, że podejrzana jest zmiana asymetryczna;
- B (borders) wskazuje na poszarpane jej granice;
- C (color) to zmiana różnobarwna, szczególnie czarna, szara, czerwona i mleczna;
- D (diameter) sugeruje zbyt dużą średnicę, powyżej 5 mm;
- E (evolution) to zmiana gwałtownie się powiększająca.
Jeśli zauważyłeś podejrzane znamię zgłoś się niezwłocznie do dermatologa lub lekarza rodzinnego.
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej:
http://www.akademiaczerniaka.pl/dla-pacjentow/poznaj-abcde-czerniaka/
Pobierz ulotkę i przeczytaj:
Co musisz wiedzieć o czerniaku skóry: Znamię Znam je
Europejski kodeks walki z rakiem: Ulotka UV
JavaScript wyłączony. Proszę włączyć JavaScript dla poprawnego wyświetlania strony.
© 2006 - 2019 PSSE w Gdańsk.
realizacja: Nabucco