7 grudnia Krajowy Dzień Szczepień

 

XI Ogólnopolski Dzień Szczepień

 

Celem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Szczepień jest propagowanie szczepień jako najskuteczniejszego sposobu zapobiegania chorobom oraz poprawa społecznej wiedzy na temat korzyści wynikających ze stosowania szczepień a także konieczności poszerzenia dostępu do tego rodzaju profilaktyki.

Ogólnopolski Dzień Szczepień organizowany był po raz pierwszy w 2009 r. jako społeczna akcja non – profit. Inicjatywa obchodów powstała dzięki współpracy trzech towarzystw lekarskich: Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej, Sekcji Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i  Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa. Partnerem instytucjonalnym  i współorganizatorem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Szczepień Ochronnych jest Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

Inicjatywa obchodów Ogólnopolskiego Dnia Szczepień wpisuje się w działania na rzecz promocji i Inicjatywa obchodów Ogólnopolskiego Dnia Szczepień wpisuje się w działania na rzecz promocji i profilaktyki zdrowotnej zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. Realizacja projektu jest koordynowana przez oddziały terenowe Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (PTP) .

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Szczepień są prowadzone:

  • Akcja informacyjna i medialna promująca ideę szczepień (ulotki, plakaty);
  • Organizacja punktów informacyjno – konsultacyjnych, które w tym dniu będą udzielały specjalistycznych porad dotyczących szczepień;
  • Akcje szczepień w wybranych placówkach medycznych.

Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.ogolnopolskidzienszczepien.pl.

 

 

 

 Kampania edukacyjna w Szkole Podstawowej nr 49 w Gdańsku.

W dniach 21 i 28 listopada 2019r. w Szkole Podstawowej nr 49 w Gdańsku przy al. Legionów 11 odbyła się Kampania edukacyjna pt.: „Z kranu piję – zdrowo żyję!”. Pracownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gdańsku przeprowadził lekcje edukacyjne oraz omówił skąd się bierze woda w kranie, do czego i ile potrzebuje jej nasz organizm. Prowadząca przedstawiła argumenty, które miały zachęcić dzieci do nawyku picia wody z kranu, ponieważ woda: wspomaga krążenie krwi i nasze serce, usuwa toksyny z organizmu, gasi pragnienie i nawilża skórę, poprawia trawienie, daje nam energię, dostarcza dla organizmu cenne minerały jak wapń, potas i magnez oraz poprawia nasze samopoczucie. Na zakończenie zajęć uczniowie chętnie rozmawiali o tym jak dbać o wodę oraz jak ją oszczędzać w środowisku domowym.

 

Światowy Dzień AIDS

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony (od 1988 roku) jako Światowy Dzień AIDS. Święto to ma na celu umożliwienie organizacjom rządowym, pozarządowym i lokalnym, jak również osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także uświadomić konieczność pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim.

Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS. Obecność Kokardki
w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z wirusem HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Więcej informacji można uzyskać na stronie Krajowego Centrum
ds. AIDS   https://aids.gov.pl/

 

Szkolenie dla szkolnych koordynatorów

Programu Profilaktyki Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy

W dniu 25 listopada 2019r. zorganizowano szkolenie dla szkolnych koordynatorów Programu Profilaktyki Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy oraz dla pracowników Powiatowej Stacji – Sanitarno – Epidemiologicznej w Gdańsku.

Pan Rafał Suchodolski, Pan Maciej Dolny i Pani Aleksandra Taciak, członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej oraz Akademickiego Stowarzyszenia Onkologicznego omówili zagadnienia związane z profilaktyką i wczesnym wykrywaniem raka piersi, pokazywali na fantomie metody samobadania piersi. Każdy z uczestników szkolenia mógł wykonać pod okiem prowadzących badanie piersi na fantomie.

Pan Michał Błaszczyk - Koordynator Lokalny ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS w Oddziale Gdańskiego Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA - Poland omówił zagadnienia związane z profilaktyką i wczesnym wykrywaniem raka jądra.

Pani Żaneta Byczuk – młodszy asystent Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia  Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gdańsku podsumowała poprzednią edycję programu oraz omówiła zagadnienia związane z metodyką realizacji programu, sprawozdawczością, rolą szkolnego koordynatora. W trakcie szkolenia rozdano także materiały edukacyjne.

Akcja w ramach Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach oraz Światowego Dnia Rzucania Palenia w dniu 20.11.2019r.

W dniu 20 listopada 2019r. w Szkołach Okrętowych i Technicznych Conradinum w Gdańsku ul. Piramowicza 1/2 pracownicy Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gdańsku przeprowadzili  akcję  oświatowo – zdrowotną w ramach Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach oraz Światowego Dnia Rzucania Palenia. Osoby palące tytoń skorzystały z bezpłatnego badania tlenku węgla w wydychanym powietrzu z płuc za pomocą smokerlyzera  - co cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Przeprowadzono również pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz udostępniono alkogogle – okulary symulujące stan nietrzeźwości. Rozdano materiały edukacyjne (broszury, ulotki) na temat: wiedzy o antybiotykach, grypy, HIV, AIDS, dopalaczy, HCV oraz wad postawy. W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły oraz kadra nauczycielska – łącznie ok. 600 osób.

Uczniom i nauczycielom udzielano porad z zakresu profilaktyki zdrowia: szczególnie zachęcając wszystkich palaczy do porzucenia nałogu palenia papierosów tradycyjnych i elektronicznych. Przypomniano, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe, w tym choroby serca, płuc i prowadzi do niepłodności.

 

Kampania edukacyjna w Szkole Podstawowej nr 79 w Gdańsku.

W dniach 14,18,19 listopada 2019r. w Szkole Podstawowej nr 79 w Gdańsku przy ul. Kołobrzeskiej  49, odbyła się Kampania edukacyjna pt.: „Z kranu piję – zdrowo żyję!”. Pracownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gdańsku na godzinach lekcyjnych przedstawił pozytywne aspekty: ekonomiczne, zdrowotne i ekologiczne picia gdańskiej „kranówki”. Uczniowie zapoznali się z korzyściami picia wody z kranu, jako doskonałej alternatywy dla słodkich soków, „energetyków” i butelkowanej wody. Na zakończenie zajęć została przeprowadzona dyskusja z uczniami o walorach zdrowotnych wody oraz jak oszczędzać wodę.

 

 

 

Kampania edukacyjna w Szkole Podstawowej dla chłopców "Fregata" w Gdańsku oraz w Szkole Podstawowej "Thinking Zone" w Gdańsku

 

W dniach 13 i 15 listopada 2019r. pracownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gdańsku odwiedził kolejne szkoły z kampanią pt.: „Z kranu piję – zdrowo żyje!”. Tym razem lekcje prowadzone były w niepublicznych szkołach podstawowych: Fregata dla chłopców ul. Do Studzienki 38 oraz Thinking Zone al.Grunwaldzka 472  w Gdańsku. Uczniowie obu szkół zapoznali się z ekonomicznymi, ekologicznymi i praktycznymi aspektami picia wody z kranu, zostali zmotywowani do rezygnacji z kupowania wody w plastiku oraz uświadomieni, że woda w  gdańskich kranach jest tania, a przy tym zdrowa i uzdatniana. Dowiedzieli się dlaczego chłopcy muszą pić więcej wody od dziewczyn  oraz skąd się bierze woda zanim trafi do naszych kranów.

 

Z początkiem listopada w gdańskich szkołach podstawowych ruszyła Kampania edukacyjna pt.: „Z kranu piję – zdrowo żyję!”. Kampania przygotowana została we współpracy pomiędzy Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej, Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Gdańsku a sześcioma pomorskimi przedsiębiorstwami wodociągowymi – z Kwidzyna, Malborka, Słupska, Starogardu Gdańskiego, Gdańska i Gdyni. Projekt skierowany jest do uczniów w wieku 12–14 lat i promuje picie „kranówki” oraz przekonuje uczniów, że woda w gdańskich kranach jest zdrowa i smaczna.

W dniu 6 listopada 2019r. pracownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gdańsku  przeprowadził lekcję edukacyjną w Szkole Podstawowej Nr 17 w Gdańsku. Podczas zajęć omawiane były: zdrowotne korzyści wynikające ze spożywania wody z kranu, skąd się bierze woda w kranie, jaką rolę pełni w organizmie człowieka, ile potrzebuje jej nasz organizm oraz jak się zachować na wypadek awarii wody w kranie. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach i odpowiadali na pytania a na koniec zajęć opowiadali jak dbać o wodę i ją oszczędzać.

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia – trzeci czwartek listopada

 

Co roku w trzeci czwartek listopada (21.11.2019r.) obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Chodzi o to, by zachęcać w nim palaczy do odstawienia papierosów przynajmniej na jeden dzień.

Każdy wypalony papieros kosztuje nas 11 minut z naszego życia, palacze żyją od 10 do 15 lat krócej. Trucizny papierosowe osłabiają również system odpornościowy organizmu. System immunologiczny potrzebuje pół roku, by dojść do siebie. A dopiero po roku od odstawienia palenia ryzyko zawału serca u palaczy spada o połowę. Trzeba aż 10 lat bez papierosów, by zmniejszyło się ryzyko zachorowania na raka płuc.

 

 

W ciągu kilku ostatnich lat obok mody na niepalenie dało się zauważyć trend na e-palenie, które stało się niezwykle popularne wśród młodych ludzi i nastolatków.

E-papieros, a właściwie liquid, który jest podgrzewany do temp. około 200-300oC
i odparowywany w trakcie jego palenia, w swoim składzie zawiera nikotynę o różnym stężeniu (zaw. 0% - 3,6%), wodę, glikol propylenowy (zaw. 50% - 99,6%) lub glicerynę albo mieszaninę tych związków, a także od kilku do kilkunastu substancji zapachowo-smakowych z atestami dopuszczalności do stosowania w kosmetykach i artykułach spożywczych.

Elektroniczne papierosy miały wspomagać walkę z uzależnieniem od palenia tytoniu, tymczasem według danych amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) liczba nastolatków przyznających się do palenia e-papierosów w ciągu ostatniego miesiąca tylko pomiędzy 2017 a 2018 rokiem wzrosła aż o 36 proc. (z 3,6 mln do 4,9 mln).

 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO):

  • Wskazuje Polskę jako państwo z największym na świecie odsetkiem osób nieletnich, które kiedykolwiek paliły elektroniczne papierosy wynoszącym: 62,1% (4,2mln!)
  • Informuje, że co roku z powodu chorób odtytoniowych umiera na świecie ok. 7 mln ludzi. W Polsce liczba ta wynosi ok. 70 tys.

© 2006 - 2019 PSSE w Gdańsk.

Unikalnych wizyt: 2254291

realizacja: Nabucco