Grypa typu A/H1N1 jest zakaźną chorobą układu oddechowego świń, wywoływaną przez wirus grypy typu A.

Do tej pory przypadki zakażeń tym wirusem u ludzi były rzadkie, jednakże potwierdzono możliwość ich przenoszenia z człowieka na człowieka.

Od grudnia 2005 r. do lutego 2009 r. w USA (w 10 stanach) łącznie stwierdzono 12 przypadków zakażeń wirusem grypy typu A/H1N1 u ludzi. Od marca 2009 r. potwierdzono przypadki zakażeń nowym szczepem wirusa typu A/H1N1. Wystąpiły one w Kalifornii i Teksasie. Obecnie trwa dochodzenie epidemiologiczne mające m.in. na celu określenie źródła zakażenia.

Co to jest grypa typu A/H1N1?

  • Grypa typu A/H1N1 jest chorobą układu oddechowego świń powodowaną przez wirusy grypy typu A. U świń wirusy te powodują liczne zachorowania, jednakże śmiertelność na skutek zakażenia jest niska. Wirus grypy typu A/H1N1 został wyizolowany po raz pierwszy u świń w 1930 roku.

Jak dużo jest wirusów grypy typu A/H1N1?

  • Wirusy te tak jak i pozostałe wirusy grypy stale ulegają zmianom. Świnie mogą zostać zakażone przez wirusy grypy ptaków, ludzi i świń. Kiedy dojdzie do jednoczesnego zakażenia świni wirusami pochodzącymi od różnych gatunków, może dojść do reasortacji, w wyniku której powstanie nowy szczep wirusa. Obecnie od świń izoluje się głównie szczepy H1N1, H1N2, H3N2 i H3N1.

 

GRYPA TYPU A/H1N1 U LUDZI

Czy ludzie mogą zachorować na grypę typu A/H1N1?

  • Zwykle wirusy grypy typu A/H1N1 nie zakażają ludzi. Jednakże wcześniej dochodziło do sporadycznych przypadków zakażeń, najczęściej na skutek bezpośredniego kontaktu z tymi zwierzętami (np. dzieci bawiące się blisko zwierząt lub pracownicy ferm). W chwili obecnej stwierdzono jednak udokumentowane przypadki przeniesienia wirusów grypy typu A/H1N1 bezpośrednio z człowieka na człowieka.

Jak często dochodzi do zakażenia wirusem grypy typu A/H1N1 u ludzi?

  • Wcześniej amerykańskie CDC otrzymywało zgłoszenia o jednym przypadku rocznie lub co dwa lata, ale od grudnia 2005 r. do lutego 2009 r. stwierdzono 12 przypadków zakażenia.

Jakie są objawy grypy typu A/H1N1 u ludzi?

  • Objawy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej, w tym np. gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel. U niektórych osób wystąpił katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Czy można zarazić się wirusem grypy typu A/H1N1 przez zjedzenie wieprzowiny?

  • Nie. Grypa typu A/H1N1 nie przenosi się przez żywność. Nie można zarazić się grypą A/H1N1 poprzez zjedzenie mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych. Jedzenie prawidłowo przygotowanego i poddanego obróbce termicznej mięsa jest bezpieczne.

Jak rozprzestrzenia się grypa typu A/H1N1?

  • Grypa może przenosić się bezpośrednio ze świń na ludzi i z ludzi na świnie. Do zakażenia ludzi dochodzi najczęściej poprzez bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami. Może również dochodzić do przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka.

Jakie leki są skuteczne w terapii grypy typu A/H1N1 u ludzi?

  • Wyizolowane w USA i Meksyku wirusy grypy typu A/H1N1 są oporne na amantadynę i rimantadynę, natomiast są wrażliwe na oseltamiwir i zanamiwir.

Czy wirus grypy A/H1N1 jest tym samym wirusem H1N1 krążącym u ludzi?

  • Nie. Wirus grypy świń H1N1 różni się genetycznie od wirusa ludzkiego i dlatego też szczepionki przeciwko grypie sezonowej mogą nie zapewnić pełnej ochrony przed zakażeniem wirusem odzwierzęcym.

(Źródło: CDC)