wtorek, 10 lipiec 2012 10:00 | Aktualności ogólne
Sinice (cyjanobakterie) są grupą fotosyntetyzujących organizmów jednokomórkowych powszechnie występujących w różnych typach zbiorników wodnych (słodkowodnych, słonawych i morskich). Taksonomicznie najbliżej są spokrewnione z bakteriami. Spośród około 2000 gatunków cyjanobakterii tylko kilka tworzy zakwity. Masowe zakwity sinic stanowią problem zwłaszcza, gdy tworzone są przez gatunki toksyczne.
 

W ciepłe, słoneczne, bezwietrzne dni lipca i sierpnia w wodach Morza Bałtyckiego i wodach śródlądowych często dochodzi do licznego pojawienia się sinic.
 
Zakwit sinic – następuje gdy komórek sinicowych namnoży się wystarczająco dużo by doszło do zmiany zabarwienia wody (na zielono, niebiesko-zielono, szaro-zielono, zielonkawo-brązowo a nawet czerwono-brązowo). W czasie zakwitu wielu gatunków sinic woda ma zmieniony zapach: zatęchły, ziemisty lub trawiasty. Czasem komórki sinicowe unoszą się ku powierzchni, zaobserwować można wtedy charakterystyczny kożuch lub kłaczki. Zakwit trwa zwykle kilka dni, a nawet tygodni zależnie od warunków pogodowych. Silne deszcze i wiatr powodują obumieranie zakwitu.

Szacuje się, że ponad 50% zakwitów sinicowych tworzonych jest przez gatunki toksyczne. Przy tym jeden gatunek cyjanobakterii może produkować wiele różnych związków szkodliwych – toksyn: hepatotoksyny, neurotoksyny, cytotoksyny i dermatotoksyny.

Powodują one objawy chorobowe i dolegliwości takie jak:
  • wysypka na skórze
  • swędzenie i łzawienie oczu
  • wymioty
  • biegunki
  • gorączka
  • bóle mięśni i stawów, które mogą pojawić się bezpośrednio lub kilka dni po niebezpiecznej kąpieli.
W przypadku bardzo uciążliwych dolegliwości należy skontaktować się z lekarzem.

Na stronie internetowej Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku www.psse.gda.pl na bieżąco zamieszczane są komunikaty o stanie wód w kąpieliskach i miejscach wykorzystywanych do kąpieli na terenie Miasta Gdańska.
Ze względu na bardzo dużą zmienność zjawiska w strefie wód przybrzeżnych, wykorzystywanych do kąpieli należy zwracać uwagę na kolor flag wywieszanych na stanowiskach ratowników. Czerwona flaga informuje o zakazie kąpieli. Osoby przebywające na terenie kąpielisk powinny stosować się do poleceń ratowników, którzy będą informować na bieżąco o obowiązujących ograniczeniach.

Szczegółowe informacje na temat sinic znajdują się na stronie internetowej www.sinice.pl
 
Pamiętaj !!!

Unikaj  kontaktu  z  kożuchem  sinicowym,
wodą  o  zmienionej  barwie oraz ewentualnie zmienionym zapachu
 

Ostatnio dodane:

Archiwum

© 2006 - 2020 PSSE w Gdańsk.

Unikalnych wizyt: 2329703

realizacja: Nabucco