EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ
24 - 30 kwietnia 2016 r.


Europejski Tydzień Szczepień - European Immunization Week (EIW) jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) realizowana i koordynowana przez poszczególne państwa na poziomie lokalnym. Głównym celem tej inicjatywy jest podkreślanie znaczenia szczepień dla ochrony przed chorobami zakaźnymi, zwiększenie liczby osób zaszczepionych poprzez podniesienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia.


W roku 2016 Światowa Organizacja Zdrowia szczególną uwagę poświęca działaniom dążącym do wyeliminowania odry i różyczki. Hasło przewodnie brzmi: „Domknijmy lukę w szczepieniach".

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo - gardłowej chorej osoby.
Różyczka jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus różyczki. Zakażenie również przenosi się drogą kropelkową, a w przypadku zakażeń wrodzonych przez łożysko.
Szczepienie podstawowe przeciwko odrze i różyczce wykonuje się szczepionką skojarzoną MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce) w 13-14 miesiącu życia. Dawkę przypominającą szczepionki
należy podać w 10 roku życia.
Zakażenie różyczką w okresie płodowym może prowadzić do uszkodzeń płodu, dlatego ważne jest sprawdzenie poziomu przeciwciał przeciwko różyczce przed planowaną ciążą i ewentualne doszczepienie się.

Pamiętaj:
• Szczepienia chronią zdrowie i życie.
• Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, także dla Europejczyków.
• Powikłania chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż grożą śmiercią – szczególnie małym dzieciom.
• Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia.
• Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
• Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.
• Szczepienie zawsze poprzedzone jest badaniem lekarskim i kwalifikacją (lub odroczeniem w uzasadnionych przypadkach) do szczepienia.


Więcej informacji na stronach internetowych:
www.szczepienia.gis.gov.pl
http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/komunikaty2/europejski-tydzien-szczepien/

Ostatnio dodane:

Archiwum

© 2006 - 2020 PSSE w Gdańsk.

Unikalnych wizyt: 2329680

realizacja: Nabucco