EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ

23 - 29 kwietnia 2018 r.

 

Europejski Tydzień Szczepień - European Immunization Week (EIW) jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) realizowana i koordynowana przez poszczególne państwa na poziomie lokalnym, a także przez organizacje pozarządowe oraz inne podmioty działające w obszarze ochrony zdrowia. Głównym celem tej inicjatywy jest podkreślanie znaczenia szczepień dla ochrony przed chorobami zakaźnymi, zwiększenie liczby osób zaszczepionych poprzez podniesienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia. W roku 2018 Światowa Organizacja Zdrowia szczególną uwagę zwraca na potrzeby i korzyści wynikające ze szczepień na każdym etapie życia.

 

Hasło przewodnie w 2018 roku brzmi:

Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep".

 

Szczepienia chronią przed poważnymi chorobami zakaźnymi i związanymi z nimi powikłaniami. Dzięki szczepieniom większość dzieci i dorosłych w Europie jest uodporniona przeciw odrze, różyczce, śwince, błonicy, krztuścowi, tężcowi, poliomyelitis i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Coraz więcej osób szczepi się przeciwko pneumokokom oraz wirusowi brodawczaka ludzkiego. Każdy z nas zasługuje na ochronę przed chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Decyzja o szczepieniu Twojego dziecka lub Ciebie ma także kluczowe znaczenie w ochronie innych, dlatego warto ją podejmować w sposób świadomy, oparty na faktach oraz korzystać z informacji bazujących na dowodach naukowych.

 

Działania i materiały związane z Europejskim Tygodniem na Rzecz Szczepień 2018 mają na celu:

 • poprawę świadomości dotyczącej zasady działania szczepionek oraz znaczenia odporności zbiorowiskowej, która zapewnia ochronę zarówno osób zaszczepionych, jak i osób, które nie mogą być zaszczepione ze względu na przeciwwskazania;
 • przypomnienie nastolatkom, rodzicom i osobom związanym ze służbą zdrowia, aby decyzje dotyczące szczepień podejmowali w sposób świadomy, oparty na faktach, a także przekazywali dalej jedynie informacje o szczepieniach oparte na dowodach naukowych;
 • uświadomienie rodzicom znaczenia regularnych szczepień ochronnych członków swojej rodziny, które służą nie tylko ochronie ich zdrowia, ale także innych;
 • zachęcenie osób nadzorujących oraz pracowników służby zdrowia do szerzenia świadomości dotyczącej szczepień, by pomóc w stworzeniu jak najszerszego środowiska poparcia dla szczepień.

 

Pamiętaj:

 • Szczepienia chronią zdrowie i życie.
 • Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, także dla Europejczyków.
 • Powikłania chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż grożą śmiercią – szczególnie małym dzieciom.
 • Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia.
 • Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
 • Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.
 • Szczepienie zawsze poprzedzone jest badaniem lekarskim i kwalifikacją (lub odroczeniem w uzasadnionych przypadkach) do szczepienia.

 

 

 

 

Więcej informacji na stronach internetowych:

© 2006 - 2020 PSSE w Gdańsk.

Unikalnych wizyt: 2366952

realizacja: Nabucco