Uwaga! Kleszcze! Jak uniknąć boreliozy.

W lasach, ogrodach i parkach, na łąkach i działkach pojawia się coraz więcej kleszczy. Sezon kleszczowy rozpoczyna się wraz z nadejściem wiosny. Wystarczyło kilka cieplejszych dni, żeby te pajęczaki się przebudziły. Ze względu na bardzo łagodną zimę w tym roku jest ich prawdziwy wysyp!

Kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

 

Co robić ?


1. Warto zaopatrzyć się w środki odstraszające kleszcze i zastosować na skórę przed wyjściem w plener. Zwłaszcza w okolicach obuwia, nogawek, rąk, szyi i głowy (omijaj twarz, oczy, usta).


2. Pamiętajmy o właściwym stroju – długie spodnie i długi rękaw, nakrycie głowy, pełne obuwie. Kleszcz najczęściej szuka miejsc, gdzie naskórek jest cienki i wilgotny, najczęściej za uchem, blisko włosów, w pachwinach i pod kolanami.


3. Warto pamiętać o tym, aby po każdym spacerze oglądać dokładnie całe ciało i najlepiej wziąć chłodny prysznic i wyprać ubranie. Jeśli szybko usuniemy kleszcza (do 12 godzin), ryzyko zakażenia jest minimalne.


4. Kleszcza nie powinno się ich smarować żadnymi kremami, tłuszczami, bo to powoduje że kleszcz wbije się mocniej, a pod wpływem stresu (duszenia się) może też wpuścić do naszego organizmu swoją „zawartość”, a dodatkowo takiego „natłuszczonego” trudniej będzie usunąć. Usuwając kleszcza zawsze łap za głowę, żeby usunąć całego, nigdy za odwłok! Jeśli przypadkiem głowa zostanie w skórze – udaj się po pomoc do lekarza.


5. Warto pomyśleć o szczepieniu ochronnym przeciwko Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu !


6. Jeśli miejsce po ukąszeniu kleszcza budzi twoje obawy, jest zaczerwienione lub masz gorączkę – udaj się do lekarza !


7. Zadbaj o zwierzęta domowe (kot, pies) – zwierzęta wypuszczane do ogrodu lub w trakcie spaceru mogą złapać kleszcze i przynieść na sobie do domu.


8. Nie wychodź na spacer rano i późnym popołudniem, bo wtedy kleszcze są najbardziej aktywne.


9. Omijaj krzaki i zarośla Nie kładź się bezpośrednio na trawie.

 

pdf Ulotka informacyjna - Uwaga ! Kleszcze ! (987 KB)

Ostatnio dodane:

Archiwum

© 2006 - 2020 PSSE w Gdańsk.

Unikalnych wizyt: 2329691

realizacja: Nabucco