KOMUNIKAT

 

Na rynku znajdują się suplementy diety z zawartością niedozwolonych substancji z siarczanem agmatyny i azotanem kreatyny.

Substancje te znajdują się w Katalogu Nowej Żywności i ich użycie jako składników suplementów diety jest zabronione.

Siarczan agmatyny i azotan kreatyny nie posiadają tzw. historii spożycia przez ludzi w krajach Unii Europejskiej przed 15 maja 1997 r. i przed wprowadzeniem do obrotu wymagana jest autoryzacja w Komisji Europejskiej, zgodnie z art. 4 rozporządzenia (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 1997r. dotyczącym nowej żywności i nowych składników żywności (Dz. U. WE L 43/1 z dnia 14.02.1997r., s.1 z późn. zm.). Autoryzacja ma za zadanie określenie czy nowa żywność (nowy składnik żywności):

  • nie stanowi zagrożenia dla konsumenta
  • nie wprowadza konsumenta w błąd
  • nie różni się w takim stopniu od żywności i składników żywności, które ma zastępować, że jej zwykłe spożycie może być niekorzystne żywieniowo dla konsumenta.

Na stronie internetowej Komisji Europejskiej pod adresem http://ec.europa.eu/food/safety/novel_food/catalogue/search/public/index.cfm#  udostępniono Katalog Nowej Żywności, gdzie można sprawdzić nazwę składnika żywności wraz z informacją o statusie danego składnika.

 

   

 

 

 

 

Ostatnio dodane:

Archiwum

© 2006 - 2020 PSSE w Gdańsk.

Unikalnych wizyt: 2288903

realizacja: Nabucco