czwartek, 06 czerwiec 2013 12:35 | Komunikaty Oddziału Przeciwepidemicznego

Koronawirus MERS-CoV jest to wirus odpowiedzialny za zakażenia dróg oddechowych, który nie występował wcześniej u ludzi. Może wywołać choroby dróg oddechowych począwszy od przeziębienia do zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS).

Większość zachorowań wywołanych nowym szczepem koronawirusa odnotowano u osób pochodzących z Półwyspu Arabskiego (Jordania, Katar, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie). W Europie stwierdzono trzy przypadki zakażeń wtórnych MERS-CoV wśród osób, stykających się z chorymi, którzy przebywali na Bliskim Wschodzie - dwa przypadki w Wielkiej Brytanii, jeden we Francji.

Najczęstsze objawy u chorych to ostre choroby układu oddechowego przebiegające z gorączką, kaszlem, dusznością i trudnościami w oddychaniu. Większość pacjentów chorowała na ciężkie zapalenie płuc i wymagała hospitalizacji. Charakterystyka kliniczna choroby spowodowanej nowym szczepem koronawirusa MERS-CoV może się zmienić, gdy dostępne będą bardziej szczegółowe dane dotyczące zachorowań.
Szczegółowe informacje dotyczące nowego szczepu koronawirusa MERS-CoV można znaleźć na stronach internetowych www.pis.gov.pl oraz www.pzh.gov.pl , www.who.int

Ostatnio dodane:

Archiwum

© 2006 - 2020 PSSE w Gdańsk.

Unikalnych wizyt: 2329679

realizacja: Nabucco