czwartek, 08 marzec 2018 10:28 | Komunikaty Oddziału Przeciwepidemicznego

KOMUNIKAT DOTYCZĄCY ZACHOROWAŃ NA ODRĘ!

        Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdańsku informuje, że w okresie od dnia 1 stycznia 2019r. do dnia 11 marca 2019r., tutejszemu Inspektorowi Sanitarnemu zgłoszono 22 przypadki podejrzeń zachorowań na odrę.

Wobec powyższego, podjęto czynności przeciwepidemiczne w wyniku których przeprowadzono szczepienia ochronne. Łącznie zaszczepiono 112 osób, które nie chorowały na odrę, bądź były szczepione a nie miały udokumentowanego szczepienia, które były lub mogły być narażone na styczność z osobami chorymi.

Odra jest wysoce zakaźną chorobą wirusową. Objawy pojawiają się w ciągu 10 do 12 dni od zakażenia i początkowo przypominają przeziębienie. W miarę rozwoju choroby temperatura rośnie i może dochodzić do 41oC, a na ciele pojawia się czerwona wysypka.

Do zakażenia wirusem odry dochodzi drogą kropelkową (podczas kaszlu lub kichania) oraz przez bezpośredni kontakt z wydzieliną z nosa czy gardła osoby chorej.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniu na odrę są szczepienia ochronne. Program szczepień ochronnych w Polsce przewiduje obowiązkowe szczepienia dzieci przeciwko odrze w 2 roku życia oraz w ramach dawki przypominającej w 10 roku życia (od 2019r. w 6 r. ż.). Obowiązek dotyczy szczepień wszystkich dzieci przebywających w Polsce powyżej 3 miesięcy.

Osoby, które nie chorowały na odrę, jak również niezaszczepione, bądź szczepione 1 dawką szczepionki, które miały kontakt z chorym powinny w ciągu 72 godzin, w ramach profilaktyki zostać zaszczepione.

Należy pamiętać, że w Polsce szczepienia ochronne przeciw odrze są obowiązkowe od 1975 roku.

Osoby, które  zaobserwują u siebie  objawy chorobowe charakterystyczne dla tej jednostki chorobowej, powinny skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, do którego są zadeklarowane  i poinformować  o możliwym kontakcie z chorymi na odrę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje dotyczące odry na stronie GIS.

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Krajowego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych

 

© 2006 - 2020 PSSE w Gdańsk.

Unikalnych wizyt: 2367113

realizacja: Nabucco